Niezastąpiony w podręcznej domowej apteczce ziołowej - kwiat dzikiego bzu czarnego.
Pora jesienno - zimowa to czas zapadania na infekcje górnych dróg oddechowych. Warto mieć wówczas pod ręką kwiat bzu czarnego, zioło użyteczne zarówno w przeziębieniu jak i grypie. Stosuję go od wielu lat i polecam zaopatrzyć się w to ziółko każdemu, kto ma skłonność do tego typu infekcji. Wcześnie zastosowany wraz z odpowiednią dietą, może zatrzymać rozwój choroby, albo znacznie złagodzić jej przebieg. Jako zioło łagodnie działające, ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zastosowania przez kobiety w ciąży, poleca się wówczas suszony surowiec.
Kwiaty bzu czarnego zbieramy od maja do lipca, suszymy je w temperaturze 35 stopni. W domowych warunkach surowiec można rozłożyć cienką warstwą na półkach lub rozwiesić w miejscach zacienionych (unikamy słońca) i przewiewnych. Jeśli nie nazbieraliśmy świeżych kwiatów, kupimy je bez problemu w zielarni.
W stanie infekcji stosujemy napar z 1-2 łyżek kwiatu na szklankę wrzątku. Zaparzamy pod przykryciem przez 10-15 minut, następnie przecedzamy i pijemy ciepły płyn. Dawka dzienna kwiatów: 6-14 g (łyżka waży ok. 3 g) co oznacza, że stosuje się 2-5 łyżek na dzień.
W praktyce lepiej jest stosować kombinacje ziołowe niż pojedyncze zioła, jednak czasami to co najprostsze, jest najłatwiejsze do wprowadzenia w życie. Dlatego jeśli nie jesteś zaprawionym zielarzem i nie korzystasz z usług specjalisty, a masz pod ręką białe bzie kwiatki, śmiało pij napary w czasie jesienno-zimowych infekcji. Z uwagi na chłodną naturę termiczną tego zioła, polecam dodać korzenia imbiru do receptury, gdy czujemy że potrzeba nam rozgrzania.
Przykładowa kombinacja ziół
Grypa z bólem gardła (w nawiasie proporcje ziół w mieszance):
krwawnik - ziele (2),
mięta pieprzowa - liść (1),
kwiat bzu czarnego (1).
Przykładowa kombinacja ziół
Grypa z bólem gardła (w nawiasie proporcje ziół w mieszance):
krwawnik - ziele (2),
mięta pieprzowa - liść (1),
kwiat bzu czarnego (1).
Ogólna charakterystyka wg medycyny chińskiej
Smak: słodki, ostry, lekko gorzki.
Natura termiczna: ochładzająca (spotkałam się już nie raz z określeniem, że kwiaty bzu czarnego mają działanie rozgrzewające, ale nie jest to punkt widzenia medycyny chińskiej).
Tropizm: kanały płuc.
Narządy, tkanki, płyny ciała: płuca, nerki, pęcherz moczowy, układ przywspółczulny, skóra, chłonka.
Działanie: rozprasza Wiatr i Gorąco. Wspiera zatoki oboczne nosa, błonę bębenkową, trąbkę słuchową, jamę nosową i gardło.
Oczyszcza śluz Płuc (działa wykrztuśnie, wspiera płuca).
Oczyszcza śluz Płuc (działa wykrztuśnie, wspiera płuca).
Pobudza poty i wysyp krost, uwalnia Powierzchnię, obniża gorączkę.
Pobudza oddawanie moczu i usuwa zastój płynów.
Oczyszcza Gorąco i zmniejsza Toksyczność.
Pobudza laktację.
Pobudza laktację.
Wyniki badań farmakologicznych i klinicznych
Kwiat bzu czarnego łagodzi stany zapalne błon śluzowych zatok obocznych nosa, trąbki słuchowej i ucha środkowego, w mniejszym stopniu także gardła, spojówek, jamy ustnej i dróg moczowych.
Działa napotnie.
Obniża gorączkę w stanach przeziębienia i przegrzania.
Rozrzedza wydzielinę oskrzelową i ułatwia odkrztuszanie flegmy.
Łagodzi suchy i męczący kaszel.
Działa umiarkowanie moczopędnie, łagodzi podrażnienia pęcherza moczowego.
Pobudza wysyp krost w wirusowych chorobach wysypkowych (np. w odrze, różyczce).
Z uwagi na zawartość toksycznej w większych dawkach sambunigryny oraz sambucyny we wszystkich częściach świeżej rośliny, należy zażywać je w takiej formie ostrożnie. Niedojrzałe owoce bzu czarnego są w te związki szczególnie zasobne i z ich spożyciem najczęściej wiąże się przypadki zatruć. Surowiec suszony lub poddany działaniu wysokiej temperatury (np. w trakcie gotowania), nie zawiera wspomnianych wyżej substancji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz